Yarışma, insanların belirli bir hedefe ulaşmak için rekabet göstermeleridir. Aile içerisinde çocuklar, okulda öğrenciler,  iş yerinde çalışanlar ve genel olarak insanlar arasındaki rekabet, insanların içindeki  yarışma isteğinden kaynaklanır.

Bizler insanların içindeki  bu yarışma duygusunu sebep bilerek, hayırda yarışabilir, bu hayır yarışı sayesinde çok yönlü  faydalar elde edebiliriz , diye düşündük.

Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamayı, halkımızın ve özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla  buluşmasını istedik.

Daha önceleri çeşitli illerde Kur’an-ı Kerim okuma yarışmaları, Kur’an-ı Kerim Meal yarışmaları ve İslam Tarihi Yarışmaları yapıldı. Bu yarışmalar, yurt içi ve yurt dışından birçok kişi ve kurumca beğeniyle takip edilerek takdir ve tebrik edildi. Yarışmalar sayesinde çok sayıda kişi okunan eserleri tanıdı ve okudu.

Artık, ülke genelinde bir seferberlik gibi, güzel , faydalı bir kitabı okuyup, beraber heyecanlanacağımız ve birbirimizin kalp atışlarını hissedeceğimiz  bir yarışma hazırlamaya karar verdik. Böylece, hayırlı bir yolda çığır açmak istedik.

Geleneksel hale getirmeyi planladığımız ödüllü kitap okuma yarışmasının ilkini, yapılan istişareler sonucu , İslam İlmihalinden başlatmak istedik.

Yarışma hazırlıkları sürerken yarışmayı hazırlayan ve katılacakların ufukta kazanacaklarını düşündük. Bu düşünceyle “Ufka Yolculuk” hazırlıklarına  başladık. Tüm halkımızın da, bu Ufka Yolculuğumuzda bizimle beraber olmalarını istiyoruz.

Yarışmaya katılacak ve Ufka Yolculuğu destekleyecek tüm dostlarınızla Ufukta buluşmak dileğiyle…

Yarışma Düzenleme Kurulu