Sıkça Sorulan Sorular

Yarışma, Server Yaşam Vakfı tarafından illerde proje ortağı STK’ların iş birliği ile organize edilmektedir.
Bu sene 8.si düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasında ADAP temalı konu işlenecektir.

1. Aşama Sınavı (Online) www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden, 29 Şubat - 02 Mart 2020 Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri 08.00 - 20.00 saatleri (TSİ) arasında yapılacaktır.

2. Aşama Sınavı (Yazılı) www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden yayınlanacak Türkiye sınırları içerisindeki sınav merkezlerinde, 29 Mart 2020 Pazar Saat: 10.00 - 12.00 saatleri (TSİ) arasında tüm merkezlerde aynı anda yapılacaktır.

ufkayolculuk.com sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan isminize tıklayınız. Açılan menüde "Kullanıcı Bilgilerim" kısmına tıklayarak kullanıcı ve yarışmacı bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz

1. www.ufkayolculuk.com adresine girip "KAYIT OL" butonuna tıklayıp, Hesap Oluştur bölümünde istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde (nüfus cüzdanınızdaki bilgilerle uyuşmalıdır) doldurunuz ve "HESAP OLUŞTUR" butonuna tıklayınız.

2. Yarışma şartlarını sağlıyorsanız (bkz: www.ufkayolculuk.com/tr/Home/yarismasartnamesi ; "Tablo1 Kategoriler" ) "YARIŞMAYA KAYIT OL" sayfasına yönlendirileceksiniz. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde (nüfus cüzdanınızdaki bilgilerle uyuşmalıdır) doldurup "YARIŞMAYA KATIL" butonuna tıklayarak yarışmaya kaydınızı oluşturabilirsiniz.

HESAP OLUŞTUR: Hiçbir şart aranmaksızın hesap oluşturarak sitemizdeki hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

YARIŞMAYA KAYIT OL: Yarışma şartlarını sağlayanlar yarışmamıza kayıt olabilir.

Yarışmaya kaydolanlar quiz, deneme sınavı, e-sınav ve yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır.

Not: Yarışmaya kayıt olabilmek için hesap oluşturmak zorunludur.

Sınavda 2 aşamalı olarak, çoktan seçmeli soru (test) ile yarışmacıların sıralaması belirlenecektir. 1. Aşama Online Sınav’da 50 Puan Barajını geçen yarışmacılar 2. Aşama Yazılı Sınava girmeye hak kazanacaklardır.

Kategoriler

Açıklama

İlkokul Kategorisi

Örgün veya açık öğretimde okuyan ilkokul öğrencileri.

(01.01.2000 tarihi ve tarihinden sonra doğan ilkokul öğrencileri)

Ortaokul Kategorisi

Örgün veya açık öğretimde okuyan ortaokul öğrencileri.

(01.01.2000 tarihi ve tarihinden sonra doğan ortaokul öğrencileri)

Lise Kategorisi

Örgün veya açık öğretimde okuyan lise öğrencileri.

(01.01.2000 tarihi ve tarihinden sonra doğan ortaokul öğrencileri)

1. Aşama Sınav (Online) sonucunda sıralamaya bakılmaksınız 50 ve üzeri puan alanlar, 2. Aşama Sınava (Yazılı) girmeye hak kazanacaklardır.
29 Şubat- 02 Mart 2020 Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri 08.00- 20.00 saatleri (TSİ) arasında herhangi bir zamanda interneti olan bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden sisteme giriş yapılarak yarışmaya katılınabilir.
Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 02 Mart 2020 Pazartesi Saat: 20:00’dır.

1. Aşama Online Sınav’da: Yanlış cevaplar, doğru cevapları götürmeyecektir.

İlkokul Kategorisinde her doğru soru 4 puan, Ortaokul Kategorisinde her doğru soru 2,5 Puan, Lise Kategorisinde her doğru soru 2 puan olarak hesaplanacaktır.

2. Aşama Yazılı Sınav’da: İlkokul ve Ortaokul Kategorileri için 3 yanlış en düşük puanlı 1 doğruyu götürecektir, Lise Kategorisi için 4 yanlış en düşük puanlı 1 doğruyu götürecektir.

Ödüller il ödülleri ve merkezi ödüller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Merkezi ve il ödüllerine https://www.ufkayolculuk.com/tr/award sayfasından ulaşabilirsiniz.

İl yarışma heyetleri 15 veya daha fazla yarışmacının katıldığı bir bölgede gönüllü gözetmen sayısına bağlı olarak yazılı sınavı gerçekleştirecektir.

İllerde bulunan proje ortağı kulüplerimiz bütçeleri doğrultusunda ödüllerini kendileri belirlemektedir. Bu sebepten dolayı ödüller ilden ile farklılık göstermektedir. Bu konuda anlayışınız için çok teşekkür ederiz.

İlkokul Kategorisi yarışmacılarımız Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan Edep Diyarına Yolculuk eserinden sorumlu olacaklardır.

Ortaokul Kategorisi yarışmacılarımız Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan Edep Mektebi eserinden sorumlu olacaklardır.

Lise Kategorisi yarışmacılarımız Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışmasında kendileri için özel olarak hazırlanan İletişim Nezaket ve Adap eserinden sorumlu olacaklardır.

Yarışma kitaplarını www.ufkayolculuk.com/tr/Home/yarismakitaplari sayfasından bulunan kitabevleri ve kitap satış noktalarından temin edebilirsiniz.
Milli Eğitim Bakanlığı Kadrolu/Sözleşmeli öğretmeni, öğrenci ebeveynleri ve Ufka Yolculuk gönüllüleri danışman olabilirler.