2. Aşama Sınav Kuralları

Ufka Yolculuk 8- 2. Aşama Online Sınav Yönergesi ve Kuralları

1. Sınav sistemi 21 Haziran 2020 Pazar günü 08.00 - 20.00 saatleri arasında aktif olacaktır. Bu saatler arasında herhangi bir zamanda interneti olan bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan sınava katılabilirsiniz.

2. Sınavda, İlkokul Kategorisi için 40 soru, Ortaokul Kategorisi için 50 soru, Lise Kategorisi için 60 soru bulunmaktadır.

3. Sınava başlayabilmeniz için, sınav kurallarını okudum, kabul ediyorum seçeneğini işaretleyip, Sınava Başla butonuna basmanız gerekmektedir.

4. Sınava Başla butonuna basıldığından itibaren sınavınız başlar ve her sorunun cevaplanması için İlkokul Kategorisinde 120 saniye, Ortaokul Kategorisinde 75 saniye, Lise Kategorisinde 60 saniye süresi vardır.

5. Doğru olduğunu düşündüğünüz cevap şıkkının üzerine bir defa tıklamanız yeterlidir. İşaretleme yaptığınız cevaplar anında sistem üzerine kaydedilmektedir.

6. Soruyu onaylamadan ve sorunun cevaplama süresi dolmadan önce cevap şıkkında işaretleme yaptıktan sonra değişiklik yapabilirsiniz. Cevap şıkkında işaretleme yaptıktan sonra boş bırakmak istediğiniz soru olursa, işaretlediğiniz cevap şıkkı üzerine bir defa daha tıklamanız yeterlidir.

7. Soruyu Onayla ve Sonraki Soruya Geç butonuna basıldığında veya sorunun cevaplanma süresi tamamlandığında yeni soruya geçilecektir.

8. Yeni soruya geçerken dinlenme/bekleme süresi verilecektir. Bekleme süresi olarak belirlenen süre tamamlandığında, bir sonraki soru ekrana gelecektir.

9. Soru onayından ve soru süresi tamamlandıktan sonra düzeltme veya kontrol için bir daha önceki soruya geri dönülemeyecektir.

10. Soru sayınızı ekrandaki ilgili alandan takip edebilirsiniz. Cevapladığınız sorular yeşil arka plan rengi ile gösterilecektir. Boş bırakılan veya cevaplanmayan sorular zemin renginde görünecektir

11. Beklenmedik bir durum nedeniyle (internet gitmesi, hat düşmesi, şarj bitmesi vb.) bağlantı sorunu yaşamanız halinde, sorunu giderip sisteme tekrar giriş yaparak sınavınıza süre kaybı yaşamadan kaldığınız sorudan devam edebilirsiniz. Bu hak sınav esnasında toplamda üç defaya mahsus verilecektir. Üç defadan fazla sistemden çıkılması halinde sınav sonlandırılacak ve işaretleme yaptığınız sorular değerlendirmeye alınacaktır.

12. Sınavda tüm sorularınız bitmeden, Sınavı Bitir butonuna tıklayarak sınavınızı bitirebilirsiniz. Tüm soruları tamamlamadan sınavdan çıkmak istemiyorsanız bu butona basmayınız. Sınavı bitirdiğiniz taktirde, tekrar sınava girmenize izin verilmeyecektir.

13. Sınav değerlendirmesinde, İlkokul ve Ortaokul Kategorilerinde 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı, Lise Kategorisinde 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürecektir.

14. Sınav günü, belirtilen saatler içerisinde herhangi bir zaman diliminde sınava giriş yapılabilir. Sınava girilen zaman diliminin sınav puanına etkisi yoktur.

15. Online Sınavın puan hesaplamasında, her soruya belirlenen süre içerisinde en hızlı doğru cevap veren ilgili soru için en yüksek puanı, en yavaş doğru cevap veren ilgili soru için en düşük puanı alacaktır.

16. Online Sınavın puan hesaplaması Yarışma Şartnamesinde belirtilen Sınav Değerlendirme Yönergesine göre yapılacaktır.

17. Sınav soruları, doğru ve yanlış cevaplarınıza 23 Haziran 2020 Salı Saat: 20.00'de www.ufkayolculuk.com sitemizden ulaşabilirsiniz.

18. Kesin Sınav Sonuçları 30 Haziran 2020 Salı Saat: 20.00'de açıklanacaktır.

19. Ufka Yolculuk 8 merkezi ve il ödülleri kesin sınav sonuçlarına göre verilecektir.

Başarılar dileriz.