SIKÇA SORULAN SORULAR
Sınava nasıl kayıt olabilirim?
Web sitemize girdikten sonra "BAŞVUR" yazısına tıklayarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz
Sınav nerede, nasıl ve ne türde yapılmaktadır?
Sınavımız tüm Türkiye ve Dünya genelinde online olarak Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde; yazılı olarak Türkçe ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.
Online sınava nerede ve nasıl katılabiliriz? Kimler katılabilir?
Online sınava kendi bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya tabletinizden internete bağlanarak katılabilirsiniz. Online sınavımıza, yaş aralığına bakılmaksızın herkes katılabilir.
Yazılı sınav nasıl ve nerelerde yapılıyor?
Yazılı sınavımız il ve ilçelerde belirlenen sınav merkezlerinde test şeklinde yapılmaktadır. Sınav merkezleri belirlendikten sonra yarışmacılarımız sınava girmek istedikleri okulu seçerek sınava katılabilirler.
Sınav yeri nasıl belirleniyor?
Sınav merkezleri 19 Cemaziyelahir 1439 (7 Mart 2018) tarihinde açıklanacaktır. Daha sonra otomasyon üzerinden sisteme girerek belirlenen sınav merkezleri içerisinde kendi girmek istediğiniz sınav yerini 19 Cemaziyelahir 1439 (7 Mart 2018) tarihine kadar seçebilirsiniz. Yarışma takvimi hakkında detaylı bilgiye http://ufkayolculuk.com/yarisma-takvimi.html bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler neye göre belirleniyor?
Sınavımızda yer alan kategoriler adaletli ve doğru bir sınav değerlendirmesi yapmak amacıyla, alanında uzman kişiler tarafından katılımcıların hem eğitim durumu hem yaşları göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.
Ben hangi kategorideyim? Hangi konulardan sorumluyum?
Kategoriler ve sorumlu oldukları kısımlar hakkında detaylı bilgiyi http://ufkayolculuk.com/ufkayolculuk-kategoriler.html bağlantısındaki kategoriler kısmından öğrenebilirsiniz.
Yarışmada hangi kitaptan sorumluyuz?
Yarışma Türkçe dilinde Ufka Yolculuk için özel olarak hazırlanan “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Peygamberimizden Dini Hikâyeler” (A kategorisi için) ve Prof. Dr. Mahmud Es’ad COŞAN’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet” (B ve C-D-E-F kategorileri için) adlı eserlerden yapılacaktır. Arapça ve İngilizce dilinde ise yine yarışma için özel hazırlanan "Riyâzu's Sâlihîn'den Seçmeler" adlı eserden yapılacaktır.
Kitapların içerikleri nelerdir?
Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Peygamberimizden Dini Hikâyeler; Mürşide Uysal tarafından kaleme alınan bu eser sevgili Peygamberimizin hadislerinden seçilen, bizzat Peygamberimizin anlattığı hikâyelerden oluşan, Peygamberimizin döneminde ve onunla ilgili olaylardan meydana gelmektedir.
Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an Sünnet; Bu eser Prof. Dr. M. Es'ad Coşan’ın yaptığı Kur'an âyetleri tefsiri ve özellikle de Hadis şerhleri içinden seçilmiş olup Kur'an ve Hadis bütünlüğünü, ayrılmazlığını işleyen, "kul" ve "ümmet" olma yolunda Sünnet'in değerini, kıymetini önümüze seren konuşmalarının yazı diline aktarılarak yeni bir sistematik içerisinde sunulmasından oluşmaktadır.
Kitabı nereden temin edebilirim?
Türkçe dilindeki yarışma kitaplarımıza http://ufkayolculuk.com/yarisma-kitaplari.html bağlantısında “Temin noktaları” kısmında bulunan adreslerden ulaşabilir veya “online satın al” kısmına tıklayarak internetten sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz kitabımızı e-kitap olarak da satın alabilirsiniz.
Kitap neden ücretli? Buradan elde edilen para nerede kullanılıyor?
Yarışma kitabımız telif hakkı, basım ve lojistik faaliyeti, organizasyon ücreti gibi birçok maliyetten dolayı ücrete tabi tutulmuştur. Bu satışlar hiçbir şekilde herhangi bir şahıs, kurum veya kuruluşun kâr elde etmesi için yapılmamaktadır.
Sınavda ne tarz sorular çıkar?
Sınavımız test şeklinde yapılmaktadır. Sınavda çıkabilecek sorular hakkında fikir sahibi olabilmek için sosyal medya hesaplarımızdaki örnek soruları takip etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca web sitemizde, yarışmacı panelinde yer alan online test kısmından örnek soru çözerek hazırlık yapabilirsiniz.
Dipnotlar çıkacak mı?
Dipnotlarda yer alan eser ve şahıs isimleri direkt sorulmayacak olup diğer bilgilerden yarışmacılarımız sorumlu olacaktır. Ayrıca C-D-E-F kategorisi kitaplarında yer alan orijinal Arapça metinlerden sadece İhtisas Kategorisi (F kategorisi) sorumlu olup diğer kategoriler orijinal Arapça metinlerden sorumlu değildir.
Yarışma ödülleri nelerdir?
Ödüller il ödülleri ve merkezi ödüller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Merkezi ödüllere https://www.ufkayolculuk.com/oduller.html bağlantısından ulaşabilirsiniz.
İl ödülleri için https://www.ufkayolculuk.com/oduller.html linkinden sayfanın aşağısına inerek “il ödülleri” yazısına tıklayınız. Yarışmaya gireceğiniz ili seçerek il ödüllerinizi görebilirsiniz.
İl ödülleri neden ilden ile farklılık gösteriyor?
İllerde bulunan proje ortağı kulüplerimiz bütçeleri doğrultusunda ödüllerini kendileri belirlemektedir. Bu sebepten dolayı ödüller ilden ile farklılık göstermektedir. Bu durumu siz değerli yol arkadaşlarımızın anlayışla karşılaması son derece önemlidir.
Ödül olarak verilen umre kaç gün olacak ve şartları nelerdir?
Umre ödülünün detaylarını yarışmacı, Ufka Yolculuk yönetimi ve turizm firması birlikte görüşerek ortak bir karar vermektedir.
Umre ödülünde pasaport, vize, uçak bileti vb. Masrafları umre acentası mı karşılıyor?
Vize, uçak, otel ve oradaki genel masrafları firma karşılamaktadır. Fakat pasaport kişiye özel bir evraktır. Bu sebeple pasaport masrafı kişiye aittir.
Dosta yolculuk ne demek?
Sponsorumuz olan seyahat firmasının kardeş Müslüman ülkelere düzenlemiş olduğu geziler dosta yolculuk olarak adlandırılmaktadır. Bu ödülü kazanan yarışmacılarımız bu seyahatten faydalanacaktır.
Sıralama nasıl yapılmaktadır? Aynı puanı alan yarışmacılar nasıl değerlendirilmektedir?
Sınav soruları iki bölümden oluşacaktır. Birinci bölümdeki sorular yarışmacının puanını belirlerken ikinci bölümdeki sorular yarışmacının, kendisiyle aynı puanı alanlar arasındaki sıralamasını belirleyecektir. (İkinci bölümdeki sorular puana etki etmeyecektir.) Aynı puana sahip olup ikinci bölümde de eşit doğru yapanların olması durumunda yarışmacıların doğum tarihlerine bakılarak yaşı küçük olan yarışmacı bir üst sıraya geçecektir. Bu durumda da eşitlik bozulmaz ise kura çekilecektir.
Bu konu hakkında detaylı bilgiye http://ufkayolculuk.com/yarisma-sartnamesi.html bağlantısında bulunan şartnamedeki “YARIŞMA VE KİTABI” başlığı altında ulaşabilirsiniz.