KATEGORİLER
A Kategorisi 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 10 yaşından küçük olanlar, (01.01.2008 – 31.12.2011 tarihleri arasında doğanlar.)
A Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk A Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Peygamberimizden Dini Hikâyeler eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
B Kategorisi 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 10-14 yaş arası, ( 01.01.2004 - 31.12.2007 tarihleri arası doğanlar.)
B Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk B Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
C Kategorisi 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 14-19 yaş arası, ( 01.01.1999 – 31.12.2003 tarihleri arası doğanlar.)
C Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk CDEF Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
D Kategorisi 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 19-30 yaş arası, ( 01.01.1988 - 31.12.1998 tarihleri arası doğanlar.)
D Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk CDEF Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
E Kategorisi 1 Ocak 2018 tarihi esas alınarak, 30 yaşından büyük olanlar, (31.12.1987 tarihi ve bu tarihten önce doğanlar)
E Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk CDEF Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
F Kategorisi

Resmi veya fahri din görevlileri (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), ilahiyat mezunları, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri bu kategoride yarışacaklardır. Bu meslek dallarında şu anda çalışan, belirli bir süre çalışmış olan veya emekli olanların tamamı için geçerlidir. Ayrıca kendini bu alanda yeterli gören diğer yarışmacılarımızda bu alanda sınava girebilirler.

NOT: 2 yıllık İlahiyat ön lisans öğrencileri, 2 yıllık İlahiyat ön lisans mezunları, 4 yıllık İlahiyat öğrencileri ve 4 yıllık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğrencileri bu kategoriye dâhil değildir. Bu kişiler yaşlarına uygun kategorilerde yarışacaklardır.
F Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk CDEF Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
G Kategorisi Yarışmaya Arapça dilinde katılacak 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 18 yaşından küçük olanlar, (01.01.2000 tarihinden sonra doğanlar)
G Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Riyâzu's Sâlihîn eserinin belirlenen kısmından sorumlu olunacaktır.
H Kategorisi Yarışmaya Arapça dilinde katılacak 1 Ocak 2018 Tarihi esas alınarak, 18 yaşından büyük olanlar (31.12.1999 tarihinden önce doğanlar)
H Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Riyâzu's Sâlihîn eserinin belirlenen kismından sorumlu olunacaktır.
I Kategorisi Yarışmaya Türkçe dilinde online (internet üzerinden) katılacak olanlar bu kategoride yarışacaklardır. Bu kategoride yaş sınırı bulunmamaktadır.
I Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Ufka Yolculuk CDEF Kategorisi yarışmacıları için hazırlanan Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz Hadislerle Kur’an ve Sünnet eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
J Kategorisi Yarışmaya İngilizce dilinde online (internet üzerinden) katılacak olanlar. Bu kategoride yaş sınırı bulunmamaktadır.
J Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Riyâzu's Sâlihîn eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.
K Kategorisi Yarışmaya Arapça dilinde online (internet üzerinden) katılacak olanlar. Bu kategoride yaş sınırı bulunmamaktadır.
K Kategorisinin Sorumlu Olduğu Eser Riyâzu's Sâlihîn eserinin tamamından sorumlu olunacaktır.